YKS Nedir?

Yorumlar · 65 Görüntüler

YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı ülkemiz de her yıl yapılan ve Üniversiteye aday öğrencilerin seviyesini ölçerek kendine özgü puanlama sistemi sayesinde sırlamaya koyup, bölüm ve üniversitelere yerleştiren sınavdır.

İki oturumdan oluşan YKS sınavının ilk oturumu TYT yani Temel Yeterlilik Testi bütün öğrencilerin alan ayırt etmeksizin girip temel eğitim düzeyini ölçtüğü sınavdır. Birinci oturumdan baraj puanını geçmesi halinde ikinci oturuma yani AYT ( Alan Yeterlilik Testi)ile öğrenciler sayısal, eşit ağırlık, sözel ve dil olmak üzere dört farklı daldan sınava girmeye hak kazanırlar.

TYT sınavı Cumartesi belirtilen saatlerde genellikle öğleden önce yapılır ve 135 dakika sürer. Sınavda 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Sosyal, 20 Fen sorusu bulunmaktadır. Ertesi gün yapılan AYT sınavı ise 180 dakika sürmektedir ve sınavda 40 Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler1 testi, 40 Sosyal Bilimler2 Testi, 40 Fen ve Teknoloji testi, 40 da Matematik2 testi vardır. YKS olarak adlandırdığımız AYT ve TYT sınavlarında dileyen öğrenciler 200 üzeri olmak şartı ile geçen yıldan kalan TYT puanlarını kullanarak direkt AYT sınavına girebilecekler.

 

Yorumlar