Fotosentez Nedir?

Yorumlar · 158 Görüntüler

Bitkiler, doğada fotosentez işlemi yaparak oksijen üretimi sağlamaktadır. Bundan dolayı ormanların ve bitki örtülerinin büyük bir önemi vardır. Ormanlar azaldıkça küresel ısınma da artacağından daha ciddi sorunlar meydana gelecektir. Peki fotosentez nedir? Nasıl oluşu

Fotosentez, bitkinin ışık enerjisini kullanma işlemidir. Bu işlem sırasında güneş, ampül, floresan lamba gibi herhangi bir ışık kaynağından faydalanması ile beraber karbondioksit, karbonhidrat ve sudan yararlanan bitki, doğaya oksijen salarak oksijenin dengelenmesini sağlar. Fotosentez, yaprak üzerinde gerçekleşmektedir.
 
Fotosentez olayını etkileyen birçok olay vardır. Işık miktarı, karbondioksit seviyesi, ışık rengi, sıcaklık derecesi, su miktarı gibi etkenler fotosentezin hızını ve gücünü etkilemekte olan faktörlerdir.
 
 
Eğer fotosentez işlemi gerçekleşmezse Dünya oksijen bakımından ciddi sorunlar yaşayacaktır. Bundan dolayı bitkilerin önemi büyüktür. Eğer bitki örtüleri azalmaya devam ederse gelecekte küresel ısınma dışında ciddi oksijen sorunları da yaşanacaktır. Bundan dolayı insanların yapması gereken, boş arazilere ağaç ve çeşitli bitkiler dikmesidir. Bu bitkiler, güzel bakıldığında bir süre sonra o bölgenin daha bereketli olmasını sağlayacaktır.
Yorumlar